8. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Organizatorzy festiwalu Dwa Brzegi zapraszają wszystkich fanów kina niezależnego na ósmą edycję tegoż wydarzenia do Kazimierza Dolnego w dniach 2-10 sierpnia.

Dwa Brzegi to interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne prezentujące cenne filmy polskie i zagraniczne: premiery, ważne filmy roku, jak również spektakle teatralne, wystawy, koncerty i wydarzenia innych dziedzin (na przykład warsztaty fotograficzne). Dotychczasowe edycje festiwalu spotkały się z dużym zainteresowanie publiczności i mediów, a od początku istnienia Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi krytyka zwraca uwagę na jego niestandardowe podejście do sztuki filmowej. Założeniem wydarzenia jest łączenie twórcy z odbiorcą oraz filmu, literatury, muzyki i sztuk wizualnych, czyli wszystkich dyscyplin.

Żródło: http://dwabrzegi.pl/

Żródło: http://dwabrzegi.pl/

Ideą Dwóch Brzegów jest poszerzanie polskiej oferty filmowej. Dzięki popartej kilkuletnim doświadczeniem współpracy z innymi festiwalami realizowane są pokazy filmów nagrodzonych w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlovych Varach, San Sebastian, Rotterdamie. Na festiwalu są także prezentowane produkcje, które nie znajdą się w repertuarze polskich kin. Przy współpracy z filmowymi uczelniami z Polski i zagranicy przeprowadzany jest konkurs filmów krótkometrażowych, którego celem jest tworzenie sceny debiutu dla młodych twórców.

Na tegorocznych Dwóch Brzegach, w sekcji „Na krótką metę”, będzie można zobaczyć najnowsze, często premierowe, profesjonalne produkcje poniżej 60 minut, które prawdopodobnie nie trafią do szerszej dystrybucji. Wśród nich zostanie wyświetlony film  Michała Bielawskiego „1989”, zrealizowany z okazji obchodów 25-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce po II Wojnie Światowej. Polityka będzie również motywem przewodnim „Ostatków” Andrzeja Fidyka i „Pocztówek z Republiki Absurdu” Jana Holoubka, które opowiedzą odpowiednio o ostatnim zjeździe PZPR i kuriozalnej rzeczywistości PRL-u.

Temat rodziny będzie obecny w takich produkcjach jak „Album rodzinny” i „Fiord wielorybów”. Pierwsza opowiada burzliwą historię dwóch żydowskich rodów z Lublina. Tymczasem druga to historia dwóch braci zamieszkujących odległy fiord.

„Przyjaciele na 33 obroty” Grzegorza Brzozowicza to opowieść o przyjaźni Stanisława Zagórskiego i Rosława Szaybo, dwóch światowej sławy grafików pochodzących z Polski. Sekcję „Na krótką metę” dopełnią animowane projekty Jerzego Kuci („Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż”) i Roberta Löbela („Wiatr”).

Źródło: http://dwabrzegi.pl/

Źródło: http://dwabrzegi.pl/

W tegorocznej edycji będzie można zobaczyć także filmy zagraniczne, między innymi pięć tytułów prezentowanych w konkursie głównym 67. Festiwalu w Cannes – w tym nagrodzony Złotą Palmą „Zimowy sen”  Ponadto warto wspomnieć także o takich tytułach jak: „Dzikie historie”, „Cuda”, „Lewiatan” i „Pojmani”. Łącznie w ramach sekcji „Świat pod namiotem” publiczność zobaczy 35 filmów.

Festiwal rozpocznie się 2 sierpnia i potrwa do 8 sierpnia 2014 roku. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej festiwalu i profilu na facebooku. Spotkajmy się w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą!