Debiutanci – Ivo Paczkowski

IMGP1731

Czerwona butelka

Ivo Paczkowski, tak jak wielu aktywnych pasjonatów kina, marzy o karierze w branży filmowej. Jest absolwentem Łódzkiej Szkoły Filmowej (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi) na kierunku Scenariopisarstwo. Nie należy do żadnej grupy filmowej, działa głównie sam. Działalność w branży filmowej rozpoczął w 2011 roku na warsztatach, na których podjął współpracę reżyserską w filmie Izabelli Borowskiej ,,Coś o psie”. Tam nawiązał pierwsze kontakty branżowe i, jak wspomniał w krótkim wywiadzie, warsztaty i festiwale to najlepsze miejsca do poznawania i rekrutowania ludzi do współpracy.

Razem z ekipą poznaną dzięki warsztatom filmowym wyreżyserował swój debiutancki film krótkometrażowy ,,Czerwona butelka”. Jest to krótka komedia z rodzaju czarnego humoru, opowiadająca mały epizod z życia ,,nastoletniej” wampirzycy, która podczas przerwy w szkolnej stołówce zwraca na siebie uwagę pewnego chłopaka i podpada nadętej koleżance. ,,Czerwona butelka” była wystawiana na czterech festiwalach, m.in. na Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie, OKFA w Koninie. Film został nakręcony w barze mlecznym (dzięki życzliwości właścicielki ekipa miała za darmo udostępniony lokal) oraz przy klubie nocnym na warszawskiej Pradze. Drugim projektem Iva jest odcinek pilotażowy serialu internetowego ,,Art House”. Opowiada on w humorystyczny sposób o życiu młodych ludzi, zaczynających samodzielne życie. Jeden z głównych bohaterów Artur szuka pocieszenia po zerwaniu z dziewczyną, w czym nieudolnie próbuje pomóc mu współlokator Emil. Pilot pomimo przychylnego odbioru na You Tube, nie zainteresował jeszcze żadnej telewizji internetowej. Od grudnia 2013 roku Ivo razem z Pawłem Kwaśniewskim, którego poznał po nakręceniu ,,Art House” tworzy Youtubowy kanał ,,Debiludzie”. Dotychczas powstało 10 odcinków. Każdy odcinek składa się z wypowiedzi i przemyśleń młodzieży szkolnej na temat motywu przewodniego odcinka, np. granie w filmach porno, czy o pierwszych randkach. Humor zdecydowanie abstrakcyjny, stanowiący swoistą parodię toku myślenia współczesnego młodego człowieka. Tutaj oficjalną dystrybucją kanału zajął się dziennik SuperExpress, co, jak podkreślił Ivo, pomogło w zdobywaniu widzów.

Ivo stworzył także scenariusze do dwóch filmów krótkometrażowych ,,Nina25” i ,,Girl Stuff”, w reżyserii Mateusza Nowakowskiego, z którym współpracę bardzo sobie chwali. Obecnie Ivo poszukuje producenta i reżysera do kolejnego projektu, tym razem filmu pełnometrażowego. Jego pisanie, jak wspomniał w wywiadzie, rozpoczął jeszcze w trakcie studiów, gdzie jego wykładowcami byli tacy twórcy jak Feliks Falk i Maciej Karpiński. Scenariusz trafił już do rąk kilku producentów, co może dawać realną szansę na jego realizację. Być może za pewien czas miłośnikom kina obije się o uszy nazwisko Paczkowski.

Kadry z filmu ,,Czerwona butelka”

IMGP1677IMGP1764

Linki:

https://www.youtube.com/watch?v=dpmTlHkdB6s – ,,Czerwona butelka”

https://www.youtube.com/watch?v=kgonNVeYIrU – ,,Art House” – pilot

Kanał ,,Debiludzie” – https://www.youtube.com/user/debiludzie