Głosy Ocalałych

W ramach zasygnalizowania obchodów jutrzejszej rocznicy- przypominamy obrazy  powiązane z tematyką powstańczą. Jutro o 17:00 wspomnijmy, uhonorujmy Tych, którzy ginęli i Tych nielicznych powstańców, którzy nadal o Powstaniu Warszawskim mogą nam opowiadać…

1 sierpnia tego roku będziemy obchodzić 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego; militarnego zrywu, w którym niewielu odważyło się wystąpić przeciwko potędze. Zrywu, o którym, pomimo upływu czasu, Polacy pielęgnują pamięć, a uczestnikom walk – oddają hołd. I choć dla niektórych temat powstania i jego celowości pozostaje sporny, bezsporna pozostaje kwestia szacunku dla Tych, którzy walczyli i ginęli  za wolną Polskę w walkach trwających od 1.sierpnia do 3. października 1944 roku.

Fundacja AMONDO , jednocząca filmowców z całego świata, przygotowuje dokument, w którym głos oddany zostanie Tym, którzy o powstaniu wiedzą najwięcej – jego uczestnikom. Pozostało ich niewielu, są bardzo sędziwi. Tym cenniejsze jest zatem każde powstańcze świadectwo, każda historia, każde wspomnienie.

c0de39076131e01543153d8531eec284

Reżyser, Paweł Tarasiewicz ( „Hel”), a także zaangażowani w projekt : Kuba Nowak ( montaż) i Damian Pietrasik (muzyka), chcą zaprezentować widzom unikatowe wypowiedzi i relacje prawdziwych uczestników Powstania Warszawskiego. Twórcy pragną poprzez minimalistyczne środki ukazać dylematy żołnierzy, a także ich późniejsze, czasem trudne losy.

Film ma być próbą odpowiedzi m.in, na pytania : czy wybuchu powstania dało się uniknąć oraz czego brakuje w uproszczonym, współczesnym obrazie walk sierpnia ’44.

Projekt, wspierany przez Warszawską Dzielnicę Śródmieście oraz Fundację Polskiego Państwa Podziemnego, ma zawrzeć dokument o powstańcach oraz serię spotów im poświęconych. Dokument i towarzyszące mu spoty mają być po premierze na Starym Mieście wyświetlane w warszawskich autobusach i tramwajach.

Autorzy potrzebują na przygotowanie swojego niekomercyjnego projektu minimum 15 tysięcy złotych. O wsparcie aplikują m. in.  za pośrednictwem serwisu PolakPotrafi.pl. Zebrane fundusze posłużą do realizacji filmu, zakupu sprzętu, wynajęcia studia oraz postprodukcji. Wspierający projekt mogą liczyć na filmowe gadżety, a nawet spotkanie z bohaterami i twórcami „Ostatnich powstańców”.

Więcej o projekcie na :

https://polakpotrafi.pl/projekt/ostatni-powstancy?utm_source=projects

Pozostając w klimacie II wojny światowej z perspektywy warszawiaków, warto zwrócić uwagę także na inną ciekawą inicjatywę z Warszawą w tle. Utalentowani warszawscy licealiści : Jędrzej Gorski, Jeremi Skrodzki i Mateusz WyszogrodzkI nakręcili teledysk do przejmującej piosenki Ludwika Starskiego „Warszawo ma”, współcześnie wykonywanej przez grupę Ferajna z Hoovera. Premiera utworu miała miejsce w ubiegły piątek.