Nagrody Tofifest rozdane

W minionym tygodniu zakończył się toruński festiwal Tofifest. Główną nagrodę otrzymało ukraińskie „Plemię” (The Tribe) w reżyserii Myroslava Slaboshpytskiego. 

Decyzję o nagrodzie dla filmu z Ukrainy międzynarodowe jury podjęło jednogłośnie, przyznając najważniejszą nagrodę Tofifest ukraińskiemu filmowi „Plemię” (The Tribe) w reżyserii Myroslava Slaboshpytskiego. Obraz nagrodzono za uderzający, niemy krzyk przeciwko nieludzkim zachowaniom. Całkowicie pozbawiony dialogów film opowiada o życiu w ukraińskim internacie dla głuchoniemych, gdzie wszystkim rządzą gangsterskie zasady i gdzie — aby przeżyć — trzeba dołączyć do tytułowego „plemienia”.

Nagroda publiczności w Toruniu to kolejny laur festiwalowy na Tofifest dla „Kukurydzianej wyspy”. Jury profesjonalne konkursu głównego On Air przyznało filmowi wyróżnienie. Obraz doceniło też swoją nagrodą Jury Studenckie. W uzasadnieniu napisano, iż jest to film prosty, subtelny, ale jakże piękny w pełnym tego słowa znaczeniu.

Srebrnego Anioła za najlepszą reżyserię otrzymał Ruben Östlund ze Szwecji za film „Turysta” (The Tourist /Force Majeure).

Kadr z filmu "Plemię" Źródło: http://www.tofifest.pl/program-2014/img_f/31S.jpg

Kadr z filmu „Plemię”
Źródło: http://www.tofifest.pl/program-2014/img_f/31S.jpg

Nagroda w konkursie krótkometrażowym Shortcut trafiła do Francji. Otrzymał ją film „Thunderbirds” (Les Oiseaux-tonnerre) wyreżyserowany przez Léę Mysius. W konkursie polskim From Poland zwycięstwo odniósł Jeziorak Michała Otłowskiego, zaś w konkursie Lokalizacje — „Bydgoszcz od świtu do zmierzchu”.

Przyznano też po raz pierwszy nagrody festiwalu Audiowizje, który w tym roku dołączył do Tofifest. Najlepszym zespołem konkursu Showcase został warszawski Stardust Memories. Za najlepszą wizualizację nagrodzono zespół Alters. Nagroda w konkursie „Muzyka do nakręcenia” trafiła zaś do zespołu HOAP.

Tradycyjnie podczas festiwalu wręczono specjalne Złote Anioły. Specjalny Złoty Anioł dla wybitnego artysty kina europejskiego powędrował do Bohdana Slámy. Czeski reżyser dowcipnie skomentował wyróżnienie: Słyszałem, że pojęcie „czeski film” oznacza w Polsce coś, czego nikt nie jest w stanie zrozumieć. Chciałbym tę tradycję kontynuować.

Pozostałe Złote Anioły otrzymali specjalni goście festiwalu — Daniel Olbrychski za niepokorność twórczą oraz Danuta Szaflarska za całokształt twórczości. Prezydent Zaleski, wręczając Złotego Anioła filmowemu Kmicicowi, życzył, by anioł czuwał nad aktorem, co Olbrychski żartobliwie spuentował: to jest bardzo symboliczne, bo w ostatnim polskim filmie, w jakim zagrałem, debiucie Kasi Jungowskiej, grałem anioła stróża. Owacjami na stojąco publika przywitała Danutę Szaflarską. Aktorka nie kryjąc wzruszenia powiedziała, że jest bardzo szczęśliwa z otrzymania anioła stróża, ponieważ ten jest jej teraz bardzo potrzebny — w końcu za trzy miesiące skończy sto lat.

Opracowano na podstawie tofifest.pl