Oniryzm

10307168_1432559937019187_4931110612749874279_nDrugim niedocenionym gatunkiem filmowym w polskiej kinematografii, zaraz po science fiction, zdecydowanie jest horror. Jednak pojawiła się nadzieja dla miłośników tego gatunku.  Adrian Chudek, młody reżyser, scenarzysta i fotograf, tworzy swój pierwszy krótkometrażowy film pod tytułem ,,Oniryzm”.

Nastoletni Eryk zasypia w trakcie lekcji. Chłopaka nawiedza wyjątkowo koszmarny sen. Jest noc, Eryk potrącony przez samochód leży na polnej drodze. Nagle budzi się spętany linami i łańcuchami oraz spotyka tajemniczą zjawę. Owa zjawa z wyglądu przypomina młodą dziewczynę, w upiornym makijażu, mocno natapirowanymi włosami i dziwnej, długiej sukni. Kim jest ta zjawa i czego chce od chłopaka? Czy sen z upiorzycą ma na celu symbolizować ucieczkę od problemów, próbę zapomnienia incydentu z dawną dziewczyną? Być może to konsekwencje popełnionych w przeszłości błędów, za które teraz lub później przyjdzie Erykowi zapłacić? Wszystko to pozostaje dla widza w sferze domysłów. Film sposobem wykonania i koncepcją nie przypomina zwykłego horroru. Całość wygląda jak nagrany i odtworzony niczym filmik, koszmar senny.

Utrzymany w klimacie mary sennej ,,Oniryzm” nie jest zwyczajnym horrorem. Adrianowi udało się stworzyć klimat grozy – poważna muzyka, współbrzmiąca z odgłosami natury, noc i odludne miejsce. Do tego zdezorientowany, przestraszony młody chłopak i duch zmarłej dziewczyny. Na początku widz zostaje zmuszony do myślenia i zastanowienia się, o co w tym wszystkim chodzi. Potem pojawia się ciekawość – czego chce tajemnicza zjawa, która przyprawiającym o ciarki półszeptem wypomina coś Erykowi. Film Adriana Chudka różni się od standardowego filmu grozy tym, że jest większy nacisk na pobudzenie do refleksji niż wywołanie strachu. Efekty i montaż wyglądają profesjonalnie, obraz jest doskonałej jakości.

,,Oniryzm” został nominowany do nagrody głównej na festiwalu Off Plus Camera 2014, w kategorii Allegro Short Film. Adrian Chudek oprócz ,,Oniryzmu” ma na koncie takie filmy krótkometrażowe jak: ,,Ekspresja”, ,,Senna rzeczywistość” (oba otrzymały Grand Prix na festiwalu w Bydgoszczy), ,,Balerina”. Nakręcił też reklamę Nokii Lumia 800 i spot dla Telewizji TTM.

Oniryzm – film

Fanpejdż na FB

Adrian Chudek – strona internetowa