Prześwity

10402627_236698546539767_668586120619060478_nAkcja filmu rozgrywa się w podupadającym dworku, w małej wsi. Można rzec, że posiadłość jest zaniedbana, jak życie i relacje dwojga starszych małżonków: Małgorzaty i Antoniego. Małgorzata, w związku z nieuchronnie zbliżającą się starością przestała czuć się kobietą. Do tego jest coraz bardziej rozgoryczona, a niespełnione marzenia z młodości i problemy małżeńskie nie dają jej spokoju. Próbuje zagłuszyć swój żal surowością, wielkimi wymaganiami wobec otoczenia i ucieczką w obowiązki. Jej mąż przestał wykazywać inicjatywę i ucieka od problemów z żoną, co dodatkowo wzbudza podejrzenia oraz pogarsza ich relacje. Doszli do punktu, w którym tkwi wiele nieszczęśliwych małżeństw – jedynym co ich łączy są dworek i dzieci. Pewnego dnia w dworku zjawia się Natalia, wnuczka Małgorzaty i Antoniego, razem z młodym lekarzem Tomaszem, swoim narzeczonym. Dziewczynę pasjonuje taniec, przez co wywołuje wspomnienia i tęsknotę w babci, która w swej wnuczce widzi siebie z czasów młodości. Młodzi decydują się na pewien szalony krok, który mógłby rozpalić na nowo wygasłe uczucia pomiędzy skonfliktowanym, starszym małżeństwem. Dodatkowo Tomasz, podczas kontrolnego badania wykrywa u Antoniego, bardzo rzadką przypadłość. Niespotykane ,,schorzenie” doprowadza do rozmowy pomiędzy Małgorzatą i Antonim. Co z tego wyniknie i czy narzeczonym uda się uratować małżeństwo dziadków okaże się niebawem.

,,Prześwity” są projektem filmu krótkometrażowego, w reżyserii Karoliny Ford (jest też scenarzystką i producentką). Jest również autorką nagradzanego w 2008 roku, krótkiego metrażu ,,Tatantula” oraz etiudy ,,Czemu nie tańczę na ulicach”, prezentowanej na festiwalach we Włoszech, Niemczech i Polsce.
Przy produkcji filmu, razem z Karoliną Ford pracuje grono wspaniałych i ambitnych artystów. W rolach głównych zagrają Maria Kowalik – Małgorzata, Jerzy Przeczewski – Antoni, Delfina Wilkońska – Natalia, Dźmitry Vincent Papko – Tomasz. Zdjęcia – Natalia Miedziak i Damian Daniłowicz. Muzyka – Mariusz Ziemba. Premiera jest przewidywana na przełomie 2014 i 2015 roku.

Projekt Karoliny spotkał się z zainteresowaniem zarówno toruńskiego środowiska filmowego jak i samych władz Torunia, które przyznały artystce stypendium Prezydenta Miasta Torunia. Dodatkowo wspiera też Fundacja Tumult – organizator Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.

Projekt można dodatkowo wspomóc na: polakpotrafi.pl

Dodatkowe informacje o filmie na Fanpage’u.