Sashimodo Pictures: niezależne filmy inspirowane kinem klasy A i B

10668128_10205011332302030_918813210_n

autor: Maciej Miller

Sashimodo Pictures to grupa niezależnych twórców filmowych, którzy inspirując się spektrum światowej kinematografii (zarówno kinem klasy A, jak i B), realizują swe autorskie wizje. Jak otwarcie deklarują: pragną rozwijać swoje możliwości i nie ograniczać się do ram konkretnego stylu, czy gatunku filmowego. W dotychczasowych realizacjach filmowych Sashimodo Pictures wyraźnie widoczna jest stylistyczna spójność – w warstwie wizualnej i dźwiękowej, zamiłowanie do motywów z pogranicza absurdu oraz niebanalne (można by rzec specyficzne) poczucie humoru.

Choć grupa funkcjonuje zaledwie od 2012, ma na koncie całkiem pokaźny dorobek i kilka sukcesów. Działają w kreatywnym gronie, które to konsoliduje się wokół poszczególnych realizacji. Jesteśmy otwarci na współpracę, co i rusz dołączają do nas nowi twórcy, pasjonaci. Przy jednym z konkursowych projektów realizowanych w zaledwie dwa dni ekipa liczyła blisko 40 osób! Nie sposób wymienić wszystkich! Działamy w kolektywie – mówi Justyna Jabłońska (Sashimodo Pictures). Bazowy skład ekipy tworzą, m.in: Konrad Domaszewski (reżyseria/aktor), Michał Domaszewski (scenariusz/reżyseria) Przemek Stański (montaż/scenariusz/reżyseria), Aleksander Leydo (zdjęcia), Skuter (muzyka), Bogusław Wiktorowicz (dźwięk), Joanna Forsberg (zdjęcia), Ania Dzieduszycka (aktorka), Kaśka Jabłońska i Aleksandra Dudek (charakteryzacja), Justyna Jabłońska (produkcja/kostiumy), Aleksandra Fornal (montaż), Monika Anna Stobiecka (kierownictwo planu) i wielu zaprzyjaźnionych twórców współpracujących.

autor: Tatyana Mankovskaya

autor: Tatyana Mankovskaya

Ekipa dwa razy w roku podejmuje wyzwanie zrealizowania filmu w 48 godzin (w ramach realizowanego w ponad osiemdziesięciu miastach na świecie konkursu 48 Hour Film Project. Konkurs ten odbywa się od 13 lat. Pomysłodawcą jest amerykański producent, Mark Ruppert, który w 2001 roku wpadł na pomysł, by sprawdzić czy da się nakręcić film w 48 godzin. Do udziału w eksperymencie przekonał znajomych filmowców. W ten sposób powstał 48 Hour Film Project. Obecnie do wyzwania konkursowego stają filmowcy na całym świecie. Najlepsze filmy, które zakwalifikują się do konkursu międzynarodowego, mają szansę pojawić się na Short Film Corner na festiwalu w Cannes. Strona WWW 48 Hour Film Project Poland

W Warszawskie edycji startowaliśmy już trzykrotnie, w katowickiej dwu. To taki nasz mały rytuał, pretekst do silnej mobilizacji, skondensowanej kreatywności, wspólnej zabawy, ale i okazja do profesjonalizacji własnej, każdego na swoim polu – mówi Justyna Jabłońska (Sashimodo Pictures). Zaczęło się – jak to zwykle bywa – niewinnie. Konrad – reżyser, pomysłodawca Sashimodo, zgłosił nas do konkursu. Zaczęliśmy kompletować ekipę, sprzęt. Pierwszy raz w pełnym składzie spotkaliśmy się dzień przed. Tylko dźwiękowiec nie dotarł (połamał się na rowerze). No więc nie mieliśmy dźwiękowca…Ale (nie ma przypadków!) wylosowaliśmy film niemy [formuła festiwalu zakłada losowanie przez ekipy gatunku filmowego; obowiązkowe: bohater, rekwizyt i linijka tekstu do wykorzystania są takie same dla wszystkich uczestników i ogłaszane tuż przed uruchomieniem odliczania owych 48 godzin]. Bawiliśmy się podczas tego weekendu przednio. Emocje niemałe. Przygód moc. W drodze na ogłoszenie wyników ktoś zapytał co można wygrać. Nikt nie wiedział – zapomnieliśmy sprawdzić. No i wygraliśmy.

autor: Tatyana Mankovskaya

autor: Tatyana Mankovskaya

W pięciu kategoriach. Plus nagroda główna – za najlepszy film. Potem pojechaliśmy na drugi etap konkursu do L.A. Nic tam nie wygraliśmy, ale poczuliśmy „moc”. Tak to się wszystko zaczęło. Kolektyw – poza realizacjami konkursowymi – zrealizował też teledyski, spoty społeczne („Zemdlałem – przejdź obojętnie” dla Pedagogium WSNS, 2013: Link), spoty reklamowe (2 SPORTS FILM FESTIVAL 360o, 2012,) teledyski, m.in. Happyness, Zdobywcy Pewnych Oskarów: Dziękuję Ci Perełko. A ponad to: krótkometrażowy horror – ,,Wudu” (reż. Przemek Stański, 2013) oraz stylizowaną na dokument komedię ,,Pan Mietek od pecha” (reż. Przemek Stański, 2014). W ramach wakacyjnej edycji 48 HFP podczas OFF Festiwalu w Katowicach (2014) nakręcili „Pobudzenie mięśni przed powiadomieniem mózgu”: Link

Obecnie pracują nad realizacją internetowego serialu – ,,Brudny Henryk” (zwycięzcy konkursu zorganizowanego przez Spinka Film Studio, na serial internetowy, 2014). W planach jest 12 odcinków (!).

Wybrana Filmografia:
,,Ile stopni ma ciepły głos?” – 2012 rok, krótkometrażowy film, ukazujący mroczną tajemnicę psychopatycznego fryzjera. Zwyciężył w 6 kategoriach m.in. za najlepszy film na 48 Hours Hilm Project Warsaw 2012. Reżyseria i produkcja: Konrad Domaszewski. Scenariusz: Piotr Skotnicki. Zdjęcia: Aleksander Leydo, Joanna Forsberg, Łukasz Jędrzejewski. Obsada: Piotr Skotnicki, Anna Dzieduszycka, Jowita Stępniak, Konrad Domaszewski, Magdalena Tomaszewska, Justyna Jabłońska.
Ile stopni ma ciepły głos?

,,Bezrybie” – 2013 rok, krótkometrażowy film sci-fi, zwyciężył konkurs 48 Hours Film Project Warsaw 2013 w kategorii najlepszy scenariusz. W odległej przyszłości na świecie panuje epidemia niepłodności. Bohaterka – młoda kobieta bezskutecznie stara się zajść w ciążę… dziwnym trafem spotyka tajemniczego mistrza Zen o imieniu Wu-Gong. Reżyseria: Konrad Domaszewski, współpraca reżyserska: Tomasz Klimala. Scenariusz: Piotr Skotnicki, Tomasz Klimala. Zdjęcia: Aleksander Leydo, Joanna Forsberg, Patryk ,,Pedro” Zet. Obsada: Tran Quoc Anh, Małgorzata Regent, Anna Dzieduszycka, Michał Zaród, Marta Malinowska, Justyna Grzybek.
Bezrybie

,,Lubisz to” – 2013 rok, thriller/suspens zrealizowany w ramach 48 Hour Film Project Katowice. Młody mężczyzna daje się przypadkowo poznanemu przewodnikowi turystycznemu wprowadzić się w świat seksu, przemocy i narkotyków. Reżyseria: Konrad Domaszewski. Scenariusz: Michał Selke. Zdjęcia: Aleksander Leydo. Obsada: Krzysztof Brodya – Żurawski, Wujek Ptack, Dariusz Szymanowski, Angelina Sokalska, Anna Dzieduszycka, Anna Kleinknecht, Sebastian Ziomek, Bartłomiej Krajewski, Gabriela Całun, Konrad Domaszewski, Katarzyna Joanna Zawidzka.
Lubisz to

,,Brudny Henryk” (zwycięzcy konkursu zorganizowanego przez Spinka Film Studio, na serial internetowy, 2014): Warszawa, lata 80. Nękana przez korupcję, złodziejstwo prostytucję, narkotyki i wojny gangów. Lekiem jest Henryk. Brudny Henryk. Scenariusz i reżyseria: Michał Domaszewski. W roli głównej: Konrad Domaszewski (także II reżyser).
Brudny Henryk

autor: Tatyana Mankovskaya

autor: Tatyana Mankovskaya