XXI Festiwal Form Dokumentalnych NURT 2015

Kielce, 24-27 listopada 2015

Fenomen rosnącej popularności filmu dokumentalnego na świecie wynika w dużej mierze z tego, że jest to jedyne medium o stale rosnącym kredycie społecznego zaufania. Sukces dokument zawdzięcza bezkompromisowej postawie filmowców i ich wrażliwości na rzeczywistość. Coraz częściej porusza tematy, które przez długi czas pozostawały na marginesie zainteresowania uwikłanych w kompromisy mediów. Dokument to kino wyraziste, uciekające od neutralnego, zdystansowanego oglądu na rzecz emocjonalnego, społecznego zaangażowania.

Wielką rolę w kształtowaniu tego poglądu o atrakcyjności filmu dokumentalnego ma organizowany przez Kieleckie Centrum Kultury Festiwal Form Dokumentalnych NURT. Od ponad dwudziestu lat wspieramy produkcję, prezentujemy i nagradzamy najciekawsze pozycje dokumentalne w Polsce, przedstawiamy także te najbardziej intrygujące formy dokumentalne zza granicy.

Wielką rolę przywiązujemy na NURCIE do debiutantów – ich spojrzenie na świat, ich sposób wykorzystanie środków filmowego wyrazu, dobór tematyki – to czasem jest zaczątek nowych prądów, nowych filmowych nurtów. Dlatego pośród nagród zawsze znajdzie się ta przeznaczona dla debiutanta.

A propos nagród… W tym roku (na ten moment) lista nagród wygląda następująco:

ZŁOTY NURT – WYDARZENIE NURT
NAGRODA GŁÓWNA PREZESA TVP S.A. W WYSOKOŚCI 9.000,00 ZŁ

NAGRODA PUBLICZNOŚCI
NAGRODA PREZYDENTA MIASTA KIELCE WOJCIECHA LUBAWSKIEGO W WYSOKOŚCI 5.000,00 ZŁ

SREBRNY NURT
NAGRODA DYREKTOR NACZELNEJ KIELECKIEGO CENTRUM KULTURY MAGDALENY KUSZTAL W WYSOKOŚCI 3.000,00 ZŁ

NAGRODA MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO W WYSOKOŚCI 3.000,00 ZŁ

A zapewniamy – to jeszcze nie koniec…

Znane nazwiska, różnorodność prezentowanych form, bardzo wysoki poziom artystyczny Przeglądu – wszystko to sprawia, że na Festiwal Form Dokumentalnych NURT wpływa coraz więcej zgłoszeń, że wzrasta jego pozycja i ranga w filmowym świecie.

A co najważniejsze – cieszy się ogromnym zaufaniem i popularnością wśród widzów. Świadczą o tym pełne sale podczas pokazów konkursowych, świadczą o tym zadawane na spotkaniach pytania i długie, nocne dyskusje „po”.

NURT to Przegląd bardzo ważny i otwarty. Oraz bardzo, bardzo prawdziwy. Warto się w nim zanurzyć.

Każdy film ma swoją wartość!

Czekamy na zgłoszenia do 1 października 2015r.!

Regulamin i karta zgłoszenia na www.festiwalnurt.pl, tam też więcej informacji o Festiwalu.

Źródło: Organizatorzy