Jutrzenka Otrzewna

Droga od marzeń do upadku, utrzymana w duchu twórczości Brunona Schultza.

 

foto3

Źródło: http://www.jutrzenka.zalibarek.net/

„Jutrzenka Otrzewna” jest debiutanckim krótkometrażowym filmem trzydziestopięcioletniego reżysera znanego pod pseudonimem Zalibarek, do tej pory kojarzonego bardziej z animacją, grafiką czy instalacją przestrzenną, a przede wszystkim jako redaktor naczelny magazynu „Puzdro”.

Głównym bohaterem jest X – człowiek anonimowy, działający jako jeden z trybików wielkiej maszyny, w której nie na miejsca na dane osobowe. X zamyka się nie tylko fizycznie – w czterech ścianach, ale również w samym sobie. Jedynym kontaktem ze światem zewnętrznym są telefony od zleceniodawcy, tajemniczego Kaffeltreuma. Każe mu tworzyć perswazyjne hasła reklamowe, podczas gdy marzeniem bohatera zawsze było pisanie powieści. Skutkuje to coraz większą izolacją społeczną, a w końcu paranoją. Jak przyznaje sam twórca: „Film w głównej mierze opiera się na osobliwych projekcjach w umyśle głównego bohatera. Czasami umowna granica pomiędzy tymi projekcjami, a zwyczajnością egzystencji X-a będzie się zacierać. X przedziera się przez pokłady podświadomości, zagracone przez niespełnione ambicje, strach, niepewność, wyobcowanie”.

foto8

Źródło: http://www.jutrzenka.zalibarek.net/

Mimo iż film trwa 11 minut i ma 87 cięć montażowych, produkcja trwa już od ponad 3 lat. Tym bardziej cieszy fakt, że prace są już na końcowym etapie post produkcji, a premiera zaplanowana jest na początek 2015 roku.

Więcej na fanpage’u filmu