Świetliki

Prawdziwa męska przyjaźń, która potrafi znieść wszystko – czas, popełnione w przeszłości błędy oraz być nadzieją na lepsze życie i motorem napędzającym do działania. Czy po wejściu w tzw. wiek średni można, jeszcze walczyć o swe marzenia? Stawiać swój świat do góry nogami, który jest poukładany, nawet jeśli z pozoru? Te i podobne pytania zadają bohaterowie filmu ,,Świetliki”. Tytuł filmu nawiązuje poniekąd do pewnych sympatycznych, świecących owadów, które mają być symbolem nadziei i zmian.

Andrzej po 22 latach wychodzi z więzienia. Jak to zwykle bywa, po życiu w tak długiej izolacji, ma problemy z odnalezieniem się zastanej rzeczywistości.Spotyka przyjaciela z lat młodości – Tomasza, żeby poprosić go o pomoc. Ten nie odwraca się od Andrzeja i przyjmuje go pod swój dach, mimo sprzeciwów żony, z którą mu się nie układa. Na dodatek Tomasz zmaga się z chorobą. To właśnie ona oraz powrót dawnego przyjaciela z więzienia, wyzwala w mężczyźnie chęć gruntownych zmian i przewartościowania życia by ułożyć je na nowo. Andrzej i Tomasz wyruszają w podróż, nie tylko sentymentalną.

,,Świetliki” jest z założenia twórców dramatem, filmem psychologicznym. Tematami przewodnimi są egzystencjalizm i nadzieja (w tym przypadku na zmiany) oraz wieloletnia przyjaźń. Pytania jakie zostają postawione w filmie, zapewne prawie każdego nurtują i dotyczą. Ilu na co dzień można spotkać ludzi takich jak Andrzej i Tomasz, którzy mimo wielu przejść, postanawiają jednak zmienić swoje życie i otoczenie (szare miasto, gdzie tempo życia jest szybkie, bohaterowie zmieniają na życie blisko natury). Sposób kręcenia filmu i jego styl ma, w pewnym momentach przypominać tzw. estetykę skandynawską, czyli połączenie wielowymiarowości bohaterów z surowym plenerem natury i światłem zbliżonym do naturalnego. Ukazane w filmie krajobrazy będą współgrać z retrospekcjami. Obecnie film jest na etapie produkcji.

Scenariusz i reżyseria: Mirosław Mamczur. Zdjęcia: Marek Grabowski. Występują: Daniel Chryc – jako Tomasz; Jarosław Zalewski – Andrzej; Monika Markiewicz – Agnieszka, żona Tomasza; Monika Jarosińska – Korzeniowska – Aśka.

Zapraszamy na fanpage filmu